حمایت از پرندگان شکاری
این ویلاگ به طور تخصصی به منظور حمایت از پرندگان شکاری کشور می باشد 
لینک دوستان

دوستان نميدونم تا به حال براتون سوال پيش اومده كه چرا در نام ايراني دو گونه شاهين و بحري ابهام هست؟.به اين شكل كه :

گونه peregrine falcon با نام علمي Falco peregrinus را بعضي از افراد بحري مي نامند و بعضي ديگر شاهين.همچنين:

گونه barbary falcon با نام علمي falco pelegrinoides را شاهين و يا بحري مي نامند.

در واقع اونهايي كه به اولي بحري ميگن براي دومي نام شاهين را به كار مي برن و بالعكس.بعضي ها هم مثل آقاي منصوري براي اينكه خيالشون راحت باشه به هر گونه هر دو نام را به كار مي برن. خيلي ممنون ميشم اگه كسي در اين رابطه اطلاعات مستندي داره كمكم كنه.

اما خودم با تحليلي(من درآوردي ولی بر اساس اطلاعات موجود!) به اين نتيجه رسيدم كه بهتره نام شاهين را براي گونه  peregrine falcon به كار ببريم و براي اون يكي نام بحري را.(آقاي جمشيدي هم تا حدودي همين نظر را دارند).دلايلم اينا هستن:

1_نام شاهين از گذشته بوده و در ادبيات هم استفاده مي شده.هميشه از شاهين به عنوان پرنده اي تيز پرواز ياد كرده اند.همانطور كه ميدونيم peregrine falcon سريع ترين حيوان روي زمين است و به احتمال قوي منظور قديمي ها همين گونه بوده.شايد اين سوال پيش بياد كه خوب قديمي ها كه به تفاوت اين دو گونه دقتي نمي كردن و شايد به هر پرنده شكاري شاهين مانند شاهين ميگفتن و درواقع منظور آنها از اين نام گونه هاي ديگر را هم شامل مي شده(مانند باز).مسئله اي كه باعث ميشه  اين استدلال را بپذيرم اين است كه قديمي ها به فن بازداي اهميت زيادي ميدادن و حتي در اين زمينه كتاب هايي هم از آنها به جا مانده مانند باز نامه ناصري.و به ناچار در زمينه شناسايي گونه ها هم فعاليت هاي داشتند.از آنجا كه براي بالابان نام ديگري بكار مي بردن(چرخ)گرچه تقسيم بندي هنرمندانه اي داشتن كه سياه چشمان را از زرد چشم ها سوا مي كردن.همين طور براي قرقي و طرلان و....تفاوت قائل بودن.نمیشه گفت که همین طوری حرفی زدن و... .

2_پراكنش peregrine falcon تو ايران نسبت به barbary falcon بيشتره و همينطور نام شاهين نسبت به بحري (اين استدلال مربوط به استدلال اوليه) در ایران فراگیر تره.در واقع نام پرنده ای که بیشتر دیده میشه فراگیرتر میشه.((بماند که الان هیچکدومشون دیده نمیشن....!!))

3_تو دنيا peregrine falcon خيلي معروف تره تا  barbary falcon و هميشه تو مستند ها صحبت از اين گونه است تا اون يكي.و تقريبا نام Falcon ياد آور همين گونه ميشه.در واقع سرآمد همه شاهين ها در نظر مردم  peregrine falcon است.تو چند تا مستند و كليپ هاي مختلفي را كه از سايت هاي مختلف(مثلا يوتيوپ) جمع آوري كردم به ندرت صحبت از barbary falcon شده. حالا تو ايران نام شاهين هم هميشه تو ذهن ما پرنده اي تيز پرواز قدرتمند و ..... را تداعي ميكنه تا نام بحري

البته اين را هم در مقابل بگم كه وجه تسميه نام بحري اينه كه بيشتر نزديك درياها ديده ميشه و گونه peregrine falcon نسبت به barbary falcon بيشتر تو سواحل دريا ها ديده ميشه  .

به هر حال من كه پيش خودم اين پرنده زيبا و تيزپرواز را شاهين مي نامم.اميدوارم بزرگان جسارت بنده را ببخشن.

اون هایی که مخالفن خداییش کدومشون شاهین تره!!!؟

این آخرین عکس را هم می زارم تا دل این یکی نشکنه!

 زودتر بیدار شویم

یادمان باشد طبیعت منتظر ما نمی ماند!


موضوعات مرتبط: مطالب علمی
[ یکشنبه پنجم دی ۱۳۸۹ ] [ 1:15 ] [ رضاعلی اصل ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

از دوران کودکی علاقه زیادی به طبیعت داشتم خصوصا حیوانات که بخش مهمی از خاطرات کودکی من هستند.شکوه پرواز پرنده های شکاری در آسمان منو مثل بقیه مجذوب کرده بود و از همان دوران علاقه خاصی به این مخلوقات زیبای خداوند دارم.
سعی دارم این وبلاگو پاتق شما عزیزانی کنم که مثل من علاقه مند هستید.امیدوارم که لحظات خوبی را تو این خونه کوچیک داشته باشید
امکانات وب